Lupa- ja valvontavirasto käsitteli kuntalaisen tekemän kantelun, joka koski Gårdskullan aurinkovoimalan asemakaavaprosessin käynnistämistä (Tekninen lautakunta 13.5.2025 § 65). Virasto katsoi päätöksessään, että kunnanvaltuusto oli 7.4.2025 päättänyt siirtää asemakaavan käsittelyn vuodelle 2026. Viraston mukaan osallistumis- ja arviointisuunnitelman hyväksyminen sekä vireilletulosta kuuluttaminen ovat osa asemakaavan valmistelua, minkä vuoksi teknisellä lautakunnalla ei ollut perusteita edistää asemakaavaprosessia vuonna 2025. Virasto ilmaisi käsityksenään, että teknisen lautakunnan olisi tullut toimia valtuuston päätöksen mukaisesti.
Asian käsittelyn yhteydessä tekninen lautakunta ei ollut yksimielinen. Mervi Lahtinen (sd.) esitti asian pöydälle jättämistä. Satu Söderlund (vihr.) kannatti tehtyä esitystä, mutta se hävisi äänestyksessä.
Tapaus on nostanut esiin kysymyksen toimielinten välisestä toimivallasta sekä siitä, missä määrin lautakunnat voivat poiketa valtuuston hyväksymistä linjauksista ja ohjelmista. Virasto myös totesi, että mahdollisiin valmisteluvaiheen virheisiin voidaan vedota myöhemmässä muutoksenhaussa varsinaisen kaavapäätöksen yhteydessä.
Vastaavanlainen toimivaltakysymys on noussut esiin myös strategisen yleiskaavan valmistelussa. Kunnanvaltuuston hyväksymässä kaavoitusohjelmassa strategisen yleiskaavan uudistamiseen sisältyi koko kunnan kattava tarkastelu sekä rakennemallitasoinen tarkastelu.
Kuntakehityslautakunta päätti 24.2.2026 (§ 11), että strategisen yleiskaavan ohjaava rooli korvataan rakennemallilla. Päätös ei ollut yksimielinen. Arja Alho (sd.) vastusti esitystä Kusti Kaukoniemen (sd.) kannattamana, mutta esittelijän ehdotus hyväksyttiin äänestyksen jälkeen.
Keskustelussa on syytä huomioida strategisen yleiskaavan ja rakennemallin erilainen asema. Strateginen yleiskaava on alueidenkäyttölain mukainen kaava, jonka laatimisessa noudatetaan laissa säädettyä menettelyä ja jonka kunnanvaltuusto hyväksyy. Rakennemalli puolestaan on strateginen suunnitteluväline, josta ei ole säädetty alueidenkäyttölaissa eikä sillä ole yleiskaavan kaltaisia oikeusvaikutuksia.
Tämän vuoksi voidaan kysyä, voidaanko valtuuston hyväksymään kaavoitusohjelmaan sisältynyt strateginen yleiskaava korvata lautakunnan päätöksellä toisella suunnitteluvälineellä vai edellyttääkö tällainen muutos valtuuston nimenomaista päätöstä.
Lupa- ja valvontaviraston päätös tulee tekniselle lautakunnalle tiedoksi 18.8.2026 kokouksessa.
